Svátky na konci roku jsou ve Francii, tak jako v jiných evropských státech, spojené s křesťanskou tradicí. Téměř v každé domácnosti najdete vánoční stromeček (le sapin) a pod stromečkem betlém (la crèche). Všude kolem uslyšíte vánoční koledy, které znějí z obchodů od prvního momentu, kdy obchodníkům přijde vhodný moment začít působit na peněženky zákazníků vánočními zpěvy.

Vánoční období je „oficiálně“ zahájeno 5. prosince, kdy, podobně jako u nás, přichází Mikuláš, aby dětem rozdal sladkosti. Ti, kteří myslí na druhé, nechají v prázdné botě nebo ponožce na dárky také cukr a mrkev pro oslíka, který Mikuláše doprovází.

Výzdoba v Champs-Elysées
convention.parisinfo.com

Budiž světlo!

Pokud se každý rok těšíte na první vánoční světýlka, tak pro vás bude určitě zajímavým momentem rozsvícení hlavního bulváru Paříže – Champs-Elysées, které je vždy hlavní událostí pro město světel v předvánočním období. Tímto dnem také začínají vánoční trhy na Elysejských polích a v moderní čtvrti La Défense.

Přes to, že je Paříž město světel, se podle mého mínění vánoční stánky hodí spíše do Štrasburku nebo Vídně. V Paříži si raději zajdu do tradičního bistra nebo kavárny, a stánky se svařeným vínem nechám turistům.

Výzdoba na zámku Vaux-le-Vicomte
sortiraparis.com

Vkusnější často bývá vánoční výzdoba na různých zámcích po celé Francii – osobně doporučuji zámek Vaux-le-Vicomte (asi 60 km od Paříže).

výzdoba v galerii Lafayette
parissecret.com

Jestli se ocitnete v adventním čase v hlavním městě, určitě se proderte davy turistů a zajděte se podívat na vánoční výzdobu do obchodní galerie Lafayette (něco jako hodně luxusní brněnská Vaňkovka, která ovšem potěší i oko milovníka architektury, protože budova byla postavena na přelomu 19. a 20. století a na secesní výzdobě se opravdu nešetřilo). O vánočním stromečku, který je každý rok něčím netradiční, se mluví minimálně v celém regionu – letos je tématem „vánoční úl“, takže strom zavěšený nad hlavami turistů je vyzdoben spoustou květů, nad kterými trůní obrovská včela.

Jak oslavit Vánoce po francouzsku? Čtěte dále.

Facebook Comments