Jazyky, které učím: italština
Kde a co jsem studovala: Středomořskou filologii (italština, španělština, arabština) v Brně, Benátkách, Salernu a Pise; Dějiny umění a uměleckou kritiku v Brně; v současnosti studuji PhD. na romanistice na Masarykově univerzitě v Brně
Od kdy pracuji v Correctu: červen 2016

Proč ses dala a jak ses dostala na dráhu lektorky cizího jazyka?

Naplňuje mě pomáhat ostatním lidem rozumět, takže lektorství pro mě byla jasná volba.

Máš nějakou zkušenost z pobytu v zahraničí?

V rámci svého studia jsem žila v Itálii – v Benátkách, Pise a Salernu a také ve Švýcarsku. Kromě toho jsem však procestovala skoro celou Evropu a část Asie i Afriky, jelikož mě fascinují cizí jazyky, kultury a gastronomie.

Co tě nejvíc baví na práci lektora?

Vidět, že jsou studenti spokojení s vlastním pokrokem.

Co považuješ na práci se studenty za nejdůležitější?

Aby to studenty bavilo a měli radost z nových poznatků.

V čem tě inspiruje práce se studenty?

Každý student je jiný a potřebuje individuální přístup. Snažím se, aby moje hodiny nebyly fádní a také hlavně o to, aby studenti co nejvíce hovořili.

Proč ses rozhodla pro studium jazyků? A proč právě italština?

Kvůli cestování a profesnímu uplatnění. Jazyk je moc a otevírá spoustu nových dveří. A právě italština je krásný a perspektivní jazyk, což už je dostatečný argument. Avšak vedle toho tu jsou ještě nádherná města a příroda Apeninského poloostrova, úžasná gastronomie a obrovské kulturní dědictví země, které Itálii dělá ještě přitažlivější destinací.

Zuzana K1

Jak tě v životě ovlivnila znalost cizích jazyků? Kolika jazyky mluvíš?

Silně. Když jsem byla mladší, neměla jsem ráda pocit, že někomu nerozumím. Hovořím současnou lingua franca – tedy angličtinou a potom je to spíše o tom Středomoří – italština, španělština, francouzština, chorvatština a arabština. Díky tomu jsem ve Středomoří takřka téměř všude zdejší 😊.

Kdybys měla žít v jiné zemi, kterou by sis vybrala a proč?

Pravděpodobně Itálii, ale ke štěstí mi stačí, když z okna či z balkónu mého domu uvidím na moře – na tom jsem si vybudovala zdravou závislost 😊.

Zuzana K2

Jaký je tvůj nejlepší zážitek z cest?

Každá cesta je specifická. Záleží, s kým cestujete, koho potkáte a jaké přijetí naleznete v hostující zemi. Nejsem příznivcem masového turismu. Raději s přítelem poznáváme zemi svým způsobem – chutnáme místní gastronomii (i když je to někdy velmi dobrodružné), hovoříme s místními a snažíme se chápat genius loci a specifičnost každé geografické lokace.

A jaký je tvůj nejlepší zážitek z práce lektora?

Nejlepší je slyšet na konci kurzu uznání od zprvu skeptických žáků. A taky je skvělé, když si se studenty sednete i po lidské stránce a zůstanete přáteli i po skončení kurzu.

Jsi spíše plánující nebo intuitivní typ?

Zcela intuitivní. Lidská intuice je to, co nás odlišuje od robotů. Intuice také přináší do života daleko pestrobarevnější zážitky než strohý plán.

Jaké je tvé životní motto?

Don’t dream your life, live your dream.

Zuzana K3