Jazykové zkoušky a certifikáty z portugalštiny

Koho by napadlo studovat portugalštinu? A navíc si z ní dělat nějaké jazykové zkoušky? Vedle angličtiny, němčiny nebo španělštiny se může zdát tento jazyk nevýznamný, ale opak je pravdou! Věděli jste, že portugalsky hovoří na světě zhruba 220 milionů lidí? Neuslyšíte ji totiž jenom v obligátním Portugalsku, ale také třeba v Brazílii, která je významným obchodním partnerem ČR v Jižní Americe a i do budoucna má nesporný ekonomický potenciál. Proč se tedy nepokusit ovládnout tuto krásnou řeč? A až budete mít něco nastudováno, můžete své úsilí korunovat některým jazykovým certifikátem dokládajícím vaši znalost.

Teď už tedy ke konkrétním zkouškám, které můžete absolvovat v ČR. Ve srovnání s jinými jazyky jich není mnoho, rozhodování, kterou si vybrat, bude tedy jednodušší.

1. Zkoušky Português Língua Estrangeira (PLE) od Camõesova institutu (zkoušky CAPLE)

Pokud dáváte přednost mezinárodně uznávaným jazykovým zkouškám z portugalštiny, nabízí se certifikáty Camõesova institutu, které lze skládat na úrovni A2 až C2 podle SERR

zkousky z portugalstiny

  • Certificado Inicial de Português Língua Estrangeira (CIPLE) A2
  • Diploma Elementar de Português Língua Estrangeira (DEPLE) B1
  • Diploma Intermédio de Português Língua Estrangeira (DIPLE) B2
  • Diploma Avançado de Português Língua Estrangeira (DAPLE) C1
  • Diploma Universitário de Português Língua Estrangeira (DUPLE) C2

Všechny uvedené zkoušky Camõesova institutu testují čtení, poslech a mluvení, u vyšších úrovní se objevuje také psaní a gramatika. Dnes již bohužel není možné absolvovat tuto zkoušku v Praze v rámci Portugalského centra Praha, jako tomu bylo dříve, takže je třeba se za testy vypravit do zahraničí, například do Německa, Polska nebo Maďarska.
Institut nabízí také jednotnou elektronickou zkoušku pro mládež ve věku 12 až 17 let - Camões Júnior. Sestává z poslechu, mluvení, čtení a psaní a uchazeč podle dosaženého skóre získá jazykový certifikát na úrovni A1 až B1.

Výše uvedené zkoušky a certifikáty z portugalštiny garantuje centrum CAPLE (Centro de Avaliação de Português Língua Estrangeira), které spadá pod Lisabonskou univerzitu. Bližší informace ke zkouškám a modelové testy naleznete na webu centra.

2. Státní jazykové zkoušky z portugalštiny (SJZ)

Klasickou českou státnici z portugalštiny si můžete udělat v několika různých obtížnostech:

  • Státní jazyková zkouška základní (B1)
  • Státní jazyková zkouška všeobecná (C1)
  • Státní jazyková zkouška speciální pro obor překladatelský (C2)
  • Státní jazyková zkouška speciální pro obor tlumočnický (C2)

Tyto zkoušky se konají na jaře a na podzim na českých jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky (speciální SJZ se skládá pouze v Praze a před jejím absolvováním je třeba mít splněnou všeobecnou zkoušku na úrovni C1). Na všech úrovních vás čeká písemná a ústní část (s rozestupem několika týdnů). Diplom, který takto získáte, je relevantní pouze v ČR, v zahraničí jej neuznávají. U českých zaměstnavatelů s ní však nejspíš bez problémů uspějete. Cena SJZ se značně liší pro jednotlivé stupně: za zkoušku na úrovni B2 zaplatíte 3500 Kč, u C1 je to 4200 Kč a u C2 7000 Kč nebo 8500 Kč podle varianty (nejdražší SJZ je zkouška tlumočnická).

3. Zkoušky CELPE-Bras

Pokud byste chtěli studovat či pracovat v Brazíli, tak jistě narazíte na certifikát CELPE-Bras, který je jediným oficiálním certifikátem znalostí brazilské portugalštiny. Konkrétní informace ke zkouškám CELPE-Bras naleznete v tomto článku.