Jazyky, které učím: čeština pro cizince
Kde a co jsem studovala: Český jazyk a literatura, Ukrajinský jazyk a literatura, Hudební věda (Filozofická fakulta Masarykovy univerzity)
Od kdy pracuji v Correctu: duben 2017

Proč ses dala a jak ses dostala na dráhu lektorky češtiny pro cizince?

Už od dětství jsem chtěla být učitelkou, ale klasické školství mě úplně nelákalo. V prvním ročníku na vysoké škole jsem začala doučovat češtinu cizince – hlavně své přátele a známé z Ukrajiny – a to bylo to pravé.

Máš nějakou zkušenost z pobytu v zahraničí?

Vzhledem k tomu, že Ukrajina je od nás kousek, cestuji tam docela často. Oblíbila jsem si hlavně Kyjev, kde jsem pobývala, když jsem psala bakalářskou práci, a potom Zakarpatí. To jsem procestovala doslova křížem krážem a už ani nespočítám, kolikrát jsem tam byla. Vždy jsem se snažila na Ukrajinu vycestovat minimálně jednou ročně.

Zuzana Š1

Chrám sv. Michala v Kyjevě

Co tě nejvíce baví na práci lektora?

Určitě různorodost. A hledání nových cest – to, co vyhovuje jednomu studentovi, nemusí vyhovovat druhému. A od toho jsem u tabule já, abych všem pomohla najít tu správnou cestu, jak přijít komplikované české gramatice na kloub. A taky se mi líbí, jak mě tato práce neustále obohacuje. Díky každodennímu kontaktu s cizinci jsem poznala mnoho kultur, tradic i způsobů myšlení. 

Co považuješ na práci se studenty za nejdůležitější?

Trpělivost a individuální přístup.

Proč sis vybrala právě češtinu?

Ke studiu češtiny mě přivedly dvě moje učitelky. Obě byly fantastické a obě si studium češtiny v Brně chválily. Navíc jsem vždy ráda četla, takže už možná někdy v kvintě jsem věděla, že čeština bude jasná volba :).

Zuzka Š1

Karpaty - polonina Boržava

Jak tě v životě ovlivnila znalost cizích jazyků?

Nejvíc v kontaktu jsem s ukrajinštinou, kterou jsem vystudovala a ve které vyučuji úplné začátečníky z Ukrajiny. Domluvím se anglicky a německy a i v těchto jazycích učím. Z gymplu mám naprosto elementární znalost italštiny a latiny. Na vysoké škole jsem měla povinně dva semestry chorvatštiny a ruštiny, jinak pasivně porozumím všem slovanským jazykům. Díky vlastní znalosti cizích jazyků dokážu lépe „ušít na míru“ lekce pro různé mluvčí a chápat chyby, které v češtině dělají, případně se snažit rovnou předejít problémům, které by v češtině vinou své mateřštiny mohli mít.

Do děláš, když nepracuješ?

V dubnu 2018 se mi narodil syn, takže aktuálně hodně času věnuji jemu. Svoji práci mám ale moc ráda a je to vlastně i můj velký koníček. Moc nesouzním s českou tříletou rodičovskou dovolenou, takže poslední lekci jsem odučila deset dní před porodem, a když synovi byly dva měsíce, už jsem zase stála za katedrou. Correct je skvělý i v tom, že mi umožňuje perfektně skloubit práci s mateřstvím. A pokud mám skutečně čas jen sama na sebe, ráda se setkám s přáteli u dobrého jídla, kávy nebo deskových her.

Zuzka Š2

Kyjev nad Dněprem