Jazyky, které učím: španělština
Kde a co jsem studoval: Bilingvní česko-španělské gymnázium Brno-Bystrc, Španělský jazyk a literatura na FF MU
Od kdy pracuji v Correctu: říjen 2018

Proč ses dal a jak ses dostal na dráhu lektora cizího jazyka?

Vždy mě bavily jazyky a zároveň sledovat pokrok lidí, kteří se něčemu věnují a snaží se něco dokázat. Sám jsem velkou část života závodně tancoval, takže vím, kolik úsilí stojí se neustále zlepšovat. Proto rád sleduji pokrok svých studentů a snažím se je neustále motivovat, protože motivace je při studiu jazyků velice důležitá.

Máš nějakou zkušenost s pobytem v zahraničí?

Nejvíce času jsem strávil ve Španělsku, kde jsem žil jako malý a poté jsem se tam od 11 let vracel každý rok na 2 až 3 měsíce, protože jsem tam měl rodinu. Také jsem strávil 3 měsíce pracovně v Kanadě. Jinak trávím v zahraničí stále poměrně dost času, protože mou nejoblíbenější aktivitou pro relaxování je právě cestování.

Proč sis vybral právě španělštinou, kterou učíš?

Jak jsem psal výše, v mládí jsem byl španělštinou neustále obklopen. Navíc španělská mentalita odpovídá mému vnímání světa. Brát věci s nadhledem a z ničeho se nenechat jen tak lehce vystresovat. Mám také jižanské kořeny, protože moje babička pocházela z Itálie, takže mám tento životní přístup v sobě zakořeněný od malička a líbí se mi, jak jsou Španělé přátelští a nápomocní.

patrik3

Jak tě v životě ovlivnila znalost cizích jazyků? Kolika jazyky mluvíš?

Znalost jazyků je v mém životě velkým přínosem, protože jsem zvyklý celý život hodně cestovat. Když člověk mluví nějakým jazykem, tak mu to dává možnost cítit se v různých zemích jako doma. Například, když trávím čas ve Španělsku, jsem tam opravdu jako doma. Španělé už mě vnímají jako jednoho z nich a většinou se ptají, kde jsem se tak výborně naučil ten cizí jazyk (tím myslí češtinu). Kromě španělštiny mluvím také anglicky, italsky a polsky.

Kam rád cestuješ?

Cestování je moje nejoblíbenější aktivita. V podstatě se dá říct, že v Brně pracuji a ve svém volném čase vždy zmizím někam do světa a užívám si objevování různých míst na planetě. Každá země má své kouzlo, a proto je krásné, že člověk může jet kamkoli a vždy si tam najde něco hezkého. Nejvíce mám procestované pochopitelně Španělsko. Potom také rád jezdím do Itálie. Ze vzdálenějších míst jsem navštívil například Bali, Srí Lanku, Taiwan, Nový Zéland, USA a Kanadu.

Tvůj největší zážitek z cest?

Jedním z nejhezčích zážitků z cest zatím byla výprava na Nový Zéland. Lidé jsou zde velmi přátelští a hodní. Zdejší příroda naprosto podpoří možnost odpočinout si bez ruchu velkoměsta. Člověk si může vybrat, jestli si chce užít dny v přírodě téměř bez lidí, nebo navštívit známé atrakce a města (např. Hobitín, Auckland).

patrik2

Jsi spíše plánující, nebo intuitivní typ?

Jsem naprosto intuitivní typ. V životě se může často plánovat, ale realita je potom jiná. Ve výuce jazyků a následném užívání jazyků to platí o to víc. Já na hodinách reaguji především na otázky a podněty lidí, a proto jsou mé hodiny různorodé, protože si myslím, že je dobré okamžitě reagovat na věci, které chtějí studenti vědět. Proto má moje hodina nějakou základní myšlenku, ale často se odvíjí od reakcí studentů. Stejně tomu je potom i v praktickém využití jazyka. Člověk musí při cestování reagovat na různé nečekané situace, takže plánovat si nějakou větu v cizím jazyce je krásné, ale v praxi člověk musí umět improvizovat.