Jazyky, které učím: čeština pro cizince
Kde a co jsem studovala: Magisterské programy Český jazyk a literatura, Bulharský jazyk a literatura a Chorvatský jazyk a literatura na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, nyní dokončuji doktorské studium obor Paleoslovenistika a slovanské jazyky tamtéž.
Od kdy pracuji v Correctu: září 2016

Proč ses dala a jak ses dostala na dráhu lektorky češtiny pro cizince?

Vzhledem k tomu, že jsem se často studijně pohybovala v zahraničí v slavistických kruzích, spřátelila jsem se se spoustou lidí, kteří studovali češtinu. Uvědomila jsem si, že moje mateřština je docela cenný artikl, a tak jsem se rozhodla k bulharštině a chorvatštině vystudovat i češtinu. A v Correctu jsem dostala příležitost studia využít a začít učit češtinu pro cizince.

Máš nějakou zkušenost z pobytu v zahraničí?

Díky tomu, že jsem kromě češtiny studovala také jihoslovanské jazyky, tak jsem poměrně často pobývala na studijních pobytech na Balkáně. Ať už šlo o kratší letní jazykové kurzy, nebo o dlouhodobější pobyty v Chorvatsku, Bulharsku či Srbsku, vždycky jsem ráda pronikala do tajů místní kultury (a místní gastronomie 😊). Jazyk se bez povědomí o kultuře dané země dle mého názoru studuje mnohem hůř a pomaleji.

Co tě nejvíce baví na práci lektora?

Různorodost. Vzhledem k tomu, že mí studenti jsou cizinci, skoro při každé hodině se i já naučím něco nového. A taky mám moc ráda doplňující zvídavé dotazy studentů, neboť mi tím dávají najevo, že nad látkou sami uvažují. 

Jak tě v životě ovlivnila znalost cizích jazyků? Jakými jazyky se domluvíš?

Kromě angličtiny ještě mluvím bulharsky, chorvatsky a srbsky. Mám taky základní znalost ruštiny. Prošla jsem kdysi i kurzy němčiny a španělštiny, ale ty jsem bohužel nezvládla dostatečně oprašovat. Vůbec si nedokážu představit, jak by můj život bez studia jazyků vypadal, protože se je učím vlastně odjakživa 😊. Ale určitě vím, že znalost každého dalšího jazyka je univerzální klíč, který dokáže otevřít spoustu dveří. 

Kdybys měla žít v jiné zemi, kterou by sis vybrala a proč?

Dlouho jsem si myslela, že bych chtěla žít někde u moře v teple, ale po deseti letech strávených na cestách, nejčastěji na Balkáně, jsem si uvědomila, že mi je asi nejlíp doma. Pocházím ze Slovácka, a tam je taky moc hezky. Ale díky výuce češtiny pro cizince si stále nechávám přicházet svět k sobě. 😊 Cestování je však stále můj největší koníček. 

Nela M3

Kam ráda cestuješ?

V podstatě kamkoliv. Mou srdeční záležitostí je již zmiňovaný Balkán – Bulharsko, Makedonie či Albánie jsou nádherné země s velkým přírodním bohatstvím a milými lidmi. Ráda si občas zajedu i za hranice Evropy, silné zážitky jsem si přivezla třeba z Indie, Indonésie, Ázerbajdžánu nebo Číny. A moc mě láká Latinská Amerika.

Jaký je tvůj nejlepší zážitek z cest?

Nejsilnější byl asi dojem z Indie, protože je to úplně jiný svět, než na který jsme v Evropě zvyklí. Vůněmi, barvami, oblečením, jídlem, prostě vším. Velkou životní zkušeností ale byly taky dva měsíce v Indonésii, kde jsem jako dobrovolnice vyučovala děti v mateřské školce angličtinu a žila v indonéské domácnosti. Předtím bych si nikdy nepomyslela, jak velký vynález je teplá voda z kohoutku.

 Nela M