Jazyky, které učím: čeština pro cizince
Kde a co jsem studoval: Politologie a sociologie, Fakulta sociálních věd Masarykovy univerzity
Od kdy pracuji v Correctu: červen 2020

Proč ses dal a jak ses dostal k dráze lektora cizího jazyka?

K výuce češtiny jsem se dostal na lektorské stáži v Českém centru na Ukrajině, kde jsem v roce 2017 působil na pobočce v Charkově. Ačkoliv jsem neměl s podobnou prací žádné zkušenosti, moc se mi to zalíbilo.

Máš nějakou zkušenost s pobytem v zahraničí?

Kromě výše zmíněné stáže žádné jiné zkušenosti nemám.

Co tě nejvíce baví na práci lektora? 

Nejvíc mě baví, když vidím, že se studenti posouvají dál. Užívám si lekce, na kterých panuje přátelská a uvolněná atmosféra. Velmi si cením také toho, že práce není monotónní, ale že se skládá z více činností - samotných lekcí, jejich přípravy, komunikace se studenty, sestavování rozvrhu a nesmím zapomenout ani na seberozvoj a další vzdělávání.

Jak tě v životě ovlivnila znalost cizích jazyků? Kolika jazyky mluvíš? 

Znalost jazyků obecně rozšiřuje obzory a v mém případě tomu nebylo jinak. Troufám si říct, že cizí kulturu bez znalosti jazyka nelze plně pochopit. Myslím si, že to ale do jisté míry platí i naopak, a snažím se na to při své výuce myslet.
Úplně plynně mluvím jenom anglicky, asi bych se ale domluvil i na Ukrajině a v Rusku, i když by to tam určitě bylo trochu kostrbaté. Trochu umím francouzsky, ale s tímto jazykem mě čeká ještě hodně práce.

Kam rád cestuješ?

Mám moc rád cestování a objevování nových míst. Myslím si, že mám štěstí, že jsem se narodil v České republice, protože všechno je tu blízko a všude je krásně. A oblíbené místo v zahraničí? Nevím, asi bych si ve všech zemích světa „to svoje“ našel. Mám rád historii, přírodu (hlavně hory) i moře, takže se budu cítit dobře skoro všude. Konkrétně mě napadá například Slovinsko, tam bych se ještě někdy rád podíval.

Jsi spíše intuitivní, nebo plánovací typ? 

Asi by se dalo říct, že se snažím mezi těmito typy najít nějakou rovnováhu. Být lektorem znamená pracovat s lidmi, proto musím umět přizpůsobovat lekce studentům a jejich potřebám tak, abych je správně namotivoval. Nicméně si myslím, že nějaký plán člověk mít musí, aby z té lekce nebyl úplný punk.

Který učitel tě v životě nejvíc inspiroval a čím? 

Měl jsem výborného učitele angličtiny na gymnáziu. Pocházel z Nizozemska a mluvil na nás jenom anglicky. Dnes vím, že by to měla být norma, ale tehdy to pro nás byl šok. Teprve před maturitou jsme zjistili, jak dobře ten člověk vlastně uměl česky. Navíc to byl absolutní pohodář. Mohl bych ale také jmenovat další skvělé učitele, které jsem poznal později na univerzitě.