Jazyky, které učím: čeština pro cizince
Kde a co jsem studovala: Učitelství českého jazyka a literatury pro střední školy, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně
Od kdy pracuji v Correctu: 2012

Proč ses dala a jak ses dostala na dráhu lektorky češtiny pro cizince?

Učit cizince česky jsem začala už při studiu na vysoké škole. Byla to taková výzva, jestli vůbec dokážu naši mateřštinu někoho naučit. Postupně jsem poznala několik brněnských jazykovek, počet studentů i lekcí se zvyšoval a já se začala věnovat lektorství naplno.

Correct znáš už skoro jako svoje boty, učíš tu už od roku 2012. Je tomu tak?

To už nevím přesně, myslím, že pamatuji počátky Correctu, kdy ještě sídlil na Jakubáku a pak na Orlí. Z těch dob si pamatuji, že když byla starší dcera miminko, dokonce jsem nějakou dobu učila i s ní v nosítku. Dnes už nechápu, jak jsem to dělala :).

Máš nějakou zkušenost z pobytu v zahraničí?

Na vysoké škole jsme se s kamarádkou pustily z takového studentského rozmaru do studia maďarštiny. Vydrželo nám to asi čtyři semestry, ale během této doby se nám povedlo získat stipendium na krátký studijní pobyt v Maďarsku. Byl to takový minierasmus, ale stálo to za to. Bohužel už si po těch letech z maďarštiny nic moc nepamatuji. 

Eva K2

Co tě nejvíce baví na práci lektora?

Je to práce s lidmi. A já jsem měla prozatím na lidi štěstí. Setkávám se s pozitivními lidmi z různých koutů světa, kteří jsou motivovaní se učit. Výsledky našeho společného snažení tak brzy vidíme.

Čím tě inspiruje práce se studenty?

Díky studentům z různých koutů světa se na svůj mateřský jazyk dívám z úplně nových úhlů. My jsme se češtinu naučili přirozeně, většinou nepřemýšlíme, proč něco říkáme zrovna takovým způsobem. Při výuce se často studenti ptají, proč? Proč to je zrovna takhle? A já díky nim hledám odpovědi na jejich otázky. Snažím se jim náš jazyk zprostředkovat co nejjednodušeji. Jako bonus na oplátku často slýchám zajímavé novotvary. Nebo teda spíše patvary :).

Eva K1

Proč sis vybrala zrovna češtinu?

Čeština je prostě nádherná. Bohatá, zvukomalebná, jedinečná. Mám ráda českou literaturu i kulturu. Jsem ráda, že můžu mezi své studenty šířit nejen krásy jazyka, ale také celé naší kultury.

Jsi spíše plánující nebo intuitivní typ?

Tak nějak napůl. Nejen ve výuce, ale celkově. Mám ráda nějaký rámcový plán, který však můžu přizpůsobit aktuálním potřebám a okolnostem. Ale třeba takový plán na vánoční úklid už se mi několik let po sobě nedaří dodržet. 

Prozradíš nám o sobě ještě nějakou perličku?

Hodně čtu. A miluju to. Přes rok přečtu i více než stovku knih a čtu, kdykoliv k tomu mám příležitost. A pokud zrovna po ruce nemám žádnou knihu, vystačím si s jídelním lístkem (tam teda většinou hledám chyby, to je asi nějaká češtinářská deformace), jízdním řádem nebo etiketou na nějakém výrobku.

Eva K5