Jazyky, které učím: čeština pro cizince
Kde a co jsem studovala: FF MU Brno: Učitelství českého jazyka a literatury pro SŠ; v současnosti FF MU Brno: Ph.D. (obor Česká literatura)
Od kdy pracuji v Correctu: září 2018

Proč ses dala a jak ses dostala na dráhu lektora češtiny?

Je skvělé pozorovat systém studované mateřštiny z konfrontační perspektivy a uvědomovat si tak její specifičnost a složitost ve vztahu k jiným jazykům. Zároveň jsem neustále v kontaktu s různými kulturami, a to je na mé práci nejzajímavější. Jak často se během jednoho dne potkáte s lidmi ze všech kontinentů?

Máš nějakou zkušenost z pobytu v zahraničí?

Nejvíce času jsem strávila v Polsku, ve Vratislavi a Krakově, kde jsou zkoumala, proč se Švejk těší mezi Poláky takové popularitě. Chvíli jsem žila ve stanu v Anglii (čti čtvrt roku), chvíli jsem učila češtinu v Chorvatsku a chvíli jsem se učila anglicky mezi klokany a koalami.

Jak tě v životě ovlivnila znalost cizích jazyků? Kolika jazyky mluvíš?

Česky, anglicky, polsky a ráda bych do svého multilingvního balíčku zařadila alespoň základy němčiny a některého z románských jazyků. Už Masaryk říkal: "to know another language is to live another life."

Kdybys měla žít v jiné zemi, kterou by sis vybrala a proč?

The land down under! Navzdory své lásce k Evropě jsem propadla kouzlu Austrálie a umím si představit sebe v karavanu na pobřeží nejmenšího světadílu. Než tento čas nadejde, spokojím se s Krakovem nebo státem jihovýchodní Asie, kde si zadobrovolničím.

Tvůj nejlepší zážitek z práce lektora?

Podezřívám své studenty z testování lektorů na základě jejich znalostí historické mluvnice češtiny. Jiným způsobem si nedokážu vysvětlit, proč se mě začátečníci každého kurzu ptají na Havlíkovo pravidlo a formy tvarů nominativu singuláru pes a genitivu singuláru psa. Kde zmizelo to e?

Jsi spíše plánující, nebo intuitivní typ?

V životě intuitivní, v práci se snažím svůj naturel mírnit a své lekce plánovat. 

Co děláš, když nepracuješ?

Jezdím na koni, hraju na ukulele, cvičím jógu, zpívám si ve sprše... Plánuju další cestu a vybírám plemena svých budoucích psů.

Denisa W kavarna