Jazyky, které učím: švédština
Kde a co jsem studovala: Skandinávská studia na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, momentálně: doktorské studium v oboru Germánské literatury
Od kdy pracuji v Correctu: leden 2017

Proč ses dala a jak ses dostala na dráhu lektorky cizího jazyka?

S vyučováním švédštiny jsem začala jako lektorka pouze tu a tam na záskok. Kamarádi lektoři, kteří učili na různých školách totiž občas potřebovali dočasné suplování. Po pár dobrodružných hodinách jsem se však v učení našla a uvědomila jsem si, že bych také ráda měla vlastní skupinu studentů a být ta, která jen občas hledá záskok :).

Máš nějakou zkušenost z pobytu v zahraničí?

Už po pár měsících studia jsem se chtěla pustit do "švédských cest" naplno. Mou první bylo turné s naší divadelní skupinou SveTr. Následoval letní kurz a dobrovolničení v Bed & Breakfast. Všechny cesty jsem absolvovala se super lidmi a navzdory tomu, že je to již pár let zpátky, pamatuji si na spoustu věcí opravdu živě. Mým nejdelším pobytem bylo roční studium v divadelním oboru jedné menší folkhögskoly nedaleko Uppsaly. To byl pro mě velký zážitek a cenná zkušenost. Ve škole se mluvilo jen švédsky, vymýšleli jsme různé projekty, hráli představení... Byla to škola a radost zároveň. Pokud se člověku podaří spojit jazyk s něčím, co ho baví, tak je to podle mě ideál. Nevyhnul se mi ani Erasmus - po skončení magisterského studia jsem strávila tři měsíce na stáži v Uppsale, kde jsem mezi super učiteli a lektory nabrala nové zkušenosti pro výuku.

Alžběta J3

Co tě nejvíce baví na práci lektorky?

Možnost vymýšlet stále nové věci a ‚‚zlepšováky‘‘, radost a zájem studentů, předávání znalostí a ‚‚perliček‘‘ a sledování výsledků společného učení se.

Co považuješ na práci se studenty za nejdůležitější?

Podle mě je důležité vycházet z potřeb a zájmů studenta nebo skupiny studentů. Studenti a jejich způsob učení jsou rozdílné, a proto je pro mě důležité vyučování přizpůsobit tak, aby studenty hodiny bavily a motivovaly k dalšímu učení. Vždy mě velmi potěší, když najdeme společný průsečík, na kterém můžeme výuku stavět, a když vidím, že studentům způsob výuky sedí. 

Za nejpodstatnější také samozřejmě považuji mluvení, mluvení a ještě jednou mluvení! Snažím se, aby studenti za každých okolností mluvili. Vždyť už si nějak porozumíme :).

Alžběta J4

Jaký je tvůj nejlepší zážitek z cest?

Nevím, zda jde zrovna o nejlepší zážitek, ale spontánně mě napadá cesta, na kterou dodnes často vzpomínám. Celkově jsem asi ten typ člověka, který každý větší výlet plánuje a stráví hodiny tvořením screenshotů všech možných map a destinací. Když jsme však po skončení mé poslední švédské stáže s kamarádkou uplatnily opačnou strategii a vydaly se na spontánní dovolenou na protilehlém pobřeží, bylo to něco nového. Mnoho věcí jsme řešily až na místě a za čtyři dny jsme zažily nenaplánovatelné. Třeba to, že jsme se najednou ocitly v močálu či to, že jsme strávily deset hodin v lunaparku.

Jsi spíše plánující nebo intuitivní typ?

Mohlo by se zdát, že jsem to v předchozí odpovědi již prozradila. Není tomu ale úplně tak. Je fakt, že mám ráda dobře naplánovanou hodinu. Ale zase bych lhala, kdybych řekla, že improvizace není můj kámoš. V rámci hodiny se téměř vždy naskytne příležitost přizpůsobit probírané téma aktuální situaci nebo nápadům a impulzům od studentů. A to mě moc baví (a věřím, že i studenty)!

Co děláš, když neučíš?

Učím i mimo jazykové školy, vymýšlím různé věci pro divadlo, hledám nové odbočky na svých nekonečných procházkách, trávím čas s přáteli a nedávno jsem v sobě objevila i tzv. balkónového zahradníka.

 Alžběta J6