Jazyky, které učím: čeština pro cizince
Kde a co jsem studovala: FF MUNI: Český jazyk a literatura
Od kdy pracuji v Correctu: červenec 2019

Proč ses dala a jak ses dostala na dráhu lektorky češtiny?

V rámci studia jsem bez jakékoli předchozí zkušenosti s učením vyjela na lektorskou stáž do Kyjeva, kde jsem se neplánovaně do učení zamilovala. Pak už jsem jen hledala možnost, jak učit i po návratu domů. V Correctu jsem tak našla přátelské prostředí, kde můžu dělat to, co mě neuvěřitelně baví.

Jak bylo v Kyjevě?

Strávený semestr v Kyjevě byl pro mě nezapomenutelný. Vzhledem k tomu, že mluvím rusky i ukrajinsky jen základně, byl pro mě tento pobyt jedno velké dobrodružství. Stačilo jít na nákup nebo pro vodu. Každopádně už se těším, že se na Ukrajinu budu vracet.

Katka G3

Co tam byl pro tebe asi největší zážitek?

Když se člověk vypraví na východ, očekává, že mnoho věcí nebude fungovat tak, jak je zvyklý. Díky tomu jsem byla schopná brát neohlášené odstávky elektřiny (v situaci, kdy jsem bydlela v 11. patře) celkem s humorem. Ale když jsem se jednou vracela večer domů po kyjevském bulváru a zhaslo na celé ulici na 2 minuty pouliční osvětlení, byla jsem skutečně překvapená.

Co tě nějvíce baví na práci lektora?

V každém kurzu se mi schází studenti jiných národností a jiných jazykových dovedností. Vždy je to svým způsobem problematické, protože mé jazykové dovednosti nedokáží pojmout všechny rodné jazyky mých studentů. Takže pokaždé, když něco vysvětluji, dělá studentům potíže něco jiného. A to mě na této práci baví úplně nejvíc, protože pokaždé je to jiné a pokaždé je to výzva.

V čem tě práce se studenty inspiruje?

Sama český jazyk studuji a čím dál více zjišťuji, jak neuvěřitelně těžký náš jazyk je. A přesto se s každým novým otevřeným kurzem najde několik statečných, kteří chtějí do tohoto jazyka proniknout. Proto chodí pravidelně na lekce, vypracovávají domácí úkoly, učí se slovní zásobu. A díky tomu dělají neustále drobné, ale viditelné pokroky. To mi dodává odvahu pouštět se v životě do velkých věcí a trpělivost ve svém úsilí vytrvat.

Co děláš, když nepracuješ?

Ráda chodím pěšky, v přírodě i ve městě, v Brně už mám svoje oblíbené trasy. Taky se ráda uvelebím v křesle s knížkou, nejlépe s něčím ze současné české prózy. A když si chci udělat radost, koupím si lístky na balet.

Co je tvé životní motto?

Na všem se dá najít něco pozitivního, stačí mít vůli hledat.

Katka G2