Jazyky, které učím: čeština pro cizince
Kde a co jsem studovala: Počítačová lingvistika; Teorie a dějiny divadla; Učitelství českého jazyka a literatury pro střední školy (vše na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně)
Od kdy pracuji v Correctu: srpen 2020

Jak ses dostal k dráze lektora cizího jazyka?

Na gymnáziu jsem si díky svým zahraničním spolužákům uvědomila, že je můj mateřský jazyk pro některé lidi cizí – podobně jako pro mě angličtina nebo němčina. Vnímala jsem to jako něco tajemného, vzrušujícího. Uběhlo pár let, vysoká škola mi dala šanci se dozvědět víc a učení češtiny pro cizince se pro mě stalo příjemnou výzvou.

Máš nějakou zkušenost s pobytem v zahraničí?

Jojo, právě zahraniční pobyty mi pomohly osmělit se v učení češtiny. Na týdenní exkurzi v chorvatském Daruvaru nebo na půlroční stáži v Athénách jsem se setkala s bilingvními dětmi. Jeden semestr jsem strávila na univerzitě v německém Kielu, kde jsem zkusila poprvé učit češtinu dospěláky. Jako turistka jsem krátce nakoukla i do dalších zemí.
Pobyty v zahraničí pro mě neznamenají jen učení, ale také objevování různých kultur, zvyklostí, lidí a podobně. Líbí se mi, že člověk poznává zemi zevnitř, vidí její nedokonalosti, nebo naopak krásy, které jsou turistům skryté.

Co tě nejvíce baví na práci lektora?

Skvělé je už jen to, že se studenti do hodin zapíšou, protože chtějí alespoň trochu přičichnout k češtině, české kultuře nebo třeba k aktuálnímu dění u nás. Každý student je jiný, a tak mě těší, když se na sebe naladíme a já můžu lekce připravovat tak, aby nás všechny bavily.

Co považuješ při práci se studenty za nejdůležitější?

Když studenti dělají domácí úkoly :D :P .

Tvůj největší zážitek z cest?

Těch je hodně! Vzpomněla jsem si ale na jeden z Athén. Byla půlnoc. Sousedka, rodilá Řekyně, mi vyděšeně telefonovala, že slyší divné zvuky v neobydleném patře mezi námi. Přivolaná policie prohledala celý dům včetně střechy. Když jsem šla konečně v pět ráno spát, položila jsem na zem nabíječku od notebooku. Sousedka opět volala o pomoc. Položila jsem nabíječku znovu. Jasně, tipujete správně, ty děsivé zvuky před půlnocí pocházely ode mě, když jsem na podlaze třídila učebnice češtiny.

Běla_S2.png

Který učitel tě v životě nejvíce inspiroval a čím?

Sám život je nejinspirativnější učitel, ne? Vždycky jsem si vážila učitelů, kteří byli k žákům upřímní, a když se v něčem spletli, na rovinu svoji chybu přiznali. Poučili mě i vyučující, kteří měli naopak negativní vlastnosti. Díky nim jsem si třeba uvědomila, jak tenká může být hranice mezi neškodnými legráckami a nepříjemným ponižováním žáků.

Co děláš, když nepracuješ?

Zajímám se o různé druhy umění – divadlo, hudbu, výtvarné umění – aktivně i pasivně. Brno je pro takové vyžití jako dělané.

Jaká jsou zajímavá fakta tvého života?

Vy jste nějací zvědaví! Teď nic prozrazovat nebudu, ale svoje žáky občas nějakou perličkou o sobě obohatím.