Úřední/soudní překlad pasu

Cestovní pas je jedním z identifikačních dokladů, který je v mnoha případech nezbytný pro vycestování za hranice České republiky, respektive schengenského prostoru. Ačkoliv se logicky jedná o mezinárodně platný průkaz, v některých případech po vás může být úřady požadován jeho soudní/ověřený překlad.

Soudní překlad jakéhokoliv dokumentu v ČR vzniká tak, že originální text přeloží do daného jazyka překladatel, který byl k tomuto úkonu jmenován soudem a byl zaevidován do seznamu znalců a tlumočníků. Původní dokument, přeložený text a tlumočnická doložka jsou neoddělitelně spojeny a opatřeny razítkem a podpisem překladatele. Aby jedinečný původní dokument nebyl poškozen, je možné použít ke spojení také místo originálu jeho ověřenou kopii. Toto řešení se nabízí právě také v případě cestovního pasu.

soudni preklad

Tady se ale setkáváme s komplikací, která však má jednoduché řešení. Zádrhel spočívá v tom, že v České republice notář nemůže ověřit kopii osobního identifikačního dokladu nebo jakéhokoliv dokumentu, který obsahuje fotografii. Obejít tento fakt lze ale hned dvěma způsoby.

Jedním z nich je udělat doma obyčejnou kopii na kopírce. Tam ale hrozí, že přijímací orgán kopii přiloženou k překladu neuzná a může se teoreticky domnívat, že doklad na ní ofocený není pravý.

Druhou, a tedy lepší variantou je obejít zákaz vyhotovení kopie čestným prohlášením. Znamená to, že majitel daného dokladu zajde osobně za notářem. Držitel buď požádá na místě o kopii dokladu, ke které připíše čestné prohlášení o shodnosti kopie s údaji na originálu, nebo si toto prohlášení případně připraví už doma. Je ale nutné, aby byl dokument podepsán držitelem pasu až přímo před notářem! Ten pak jeho podpis ověří, legalizuje.

Takto ověřený dokument pro vás poté můžeme přeložit do běžných jazyků ve standardní lhůtě 3 pracovní dny, případně v expresních termínech.

Máte dotaz? Kontaktujte nás!

  • + 420 792 33 31 06
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • pro určení ceny úředního/soudního překladu pasu využijte formulář níže
 

Objednávka / kalkulace překladu

Jsme toho názoru, že každý text si zaslouží individuální pozornost. Rádi pro Vás  zdarma vyhotovíme nezávaznou kalkulaci na překlad právě Vašeho textu.

Získat kalkulaci zdarma