Druhy tlumočení

V rámci tlumočení rozlišujeme několik druhů/typů tlumočení. 

Simultánní tlumočení 

Rovněž nazýváno kabinové či konferenční. Je nejnáročnější tlumočnickou disciplínou,  tlumočník hovoří současně s řečníkem, tento druh tlumočení se využívá především na mezinárodních konferencích, galavečerech, sympoziích atd. Tlumočníci pracují v tandemu a pravidelně se střídají. U tohoto druhu tlumočení se obvykle používá tlumočnická technika.

Simultánní tlumočení bez použití techniky - šušotáž - tlumočení šeptem do ucha klienta (z francouzského chuchoter - šeptat). Tento druh tlumočení je vhodný pro jednoho, maximálně dva klienty, protože tlumočník hovoří šeptem a tlumočí zároveň s tím, jak řečník hovoří, čímž ruší jak řečníka, tak ostatní účastníky.

Není-li možné využít klasickou techniku pro simultánní tlumočení, je možné použití tzv. šeptáků - jedná se o jednoduché zařízení složené z mikrofonu pro tlumočníka a sluchátek pro účastníky. Výhodou použití šeptáků je značná finanční úspora, není však možné použít je při všech typech akcí. Nejste-li si jisti jaký typ tlumočnické techniky zvolit, kontaktujte nás, rádi Vám poradíme.

Konsekutivní tlumočení

Jedná se o tzv. následné tlumočení. Často se užívá při obchodních setkáních, seminářích, přednáškách, tlumočení ve výrobních provozech atd. Tlumočník hovoří po úsecích - vždy počká, až řečník dokončí několik vět a poté jeho projev přetlumočí. U konsekutivního tlumočení se (kromě mikrofonu) nepoužívá žádná tlumočnická technika.

Mezi "konsekutivu" můžeme zařadit i tyto typy tlumočení:

Soudní tlumočení - tlumočí vždy pouze tlumočník jmenovaný krajským soudem, tento druh tlumočení se užívá při jednáních na úřadech, u soudu, při svatbách atd.

Tlumočení po skypu - vhodné na tlumočení skype callů, skype konferencí atd. Vhodné např. při prvním kontaktu se zahraničními obchodními partnery, při obchodních jednáních atd. U tohoto druhu tlumočení odpadají náklady na dopravu.

Doprovodné tlumočení - je vhodné např. pro Vaše zahraniční obchodní partnery - tlumočník je jim k dispozici při pracovním obědě či večeři, při prohlídce města či při několikadenních obchodních jednáních a následném doprovodném programu. Rovněž zajišťujeme tlumočnický doprovod pro české firmy a podnikatele do zahraničí. Tlumočník Vám v tomto případě pomůže nejen se samotným tlumočením, ale i s adaptací v sociokulturně odlišném prostředí a tlumočí tak nejen mezi jazyky, ale i mezi kulturami.

Proč si vybrat Jazykové centrum Correct?

ikona ceny

Myslíme na Vaši peněženku

Máme rozumné ceny

ikona kalkulace

Pro Vaše akce vyhotovíme

Individuální kalkulace

ikona tlumocnicka technika

Zajistíme a nainstalujeme

Tlumočnickou techniku

ikona 25jazyku

Kompletní jazykové služby

Více než 40 jazyků